Εορτασμός 25ης Μαρτίου

Ως εκπαιδευτικοί έχουμε ιδιαίτερη ευαισθησία στα θέματα της Ιστορίας, της εθνικής ταυτότητας και της πολιτιστικής ιδιοπροσωπίας του λαού μας. Όλοι μας αισθανόμαστε την ιδιαίτερη ευθύνη, που έχουμε απέναντι  στους πρωταγωνιστές σημαντικών περιόδων του Έθνους μας, όπως είναι η μεγάλη Ελληνική Επανάσταση του 1821. Όμως δε μένουμε μόνο στο παρελθόν. Θέλουμε οι μαθητές μας να οραματισθούν την Ελλάδα του 2021, όπως θα την ήθελαν οι χιλιάδες επώνυμοι και ανώνυμοι αγωνιστές του 1821. Δε βλέπουμε την Ιστορία ως ένα μουσειακό είδος, αλλά την αξιοποιούμε ως εφαλτήριο για το μέλλον και ως πηγή ιδεών και προτάσεων για μια καλύτερη Ελλάδα. Ας κάνουμε λοιπόν διαρκές βίωμά μας το μήνυμα του μεγάλου εθνικού μας ποιητή Κωστή Παλαμά: «Μεθύστε απ΄ τ΄ αθάνατο κρασί του ΄21».

Την εκδήλωση επιμελήθηκε η κ. Βοϊβόντα Θεοδώρα

Βίντεο

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ για την εκδήλωση εορτασμού της 25ης Μαρτίου που θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας.